понеділок, 5 жовтня 2009 р.

Skype- технології в Тульчинській ЦРБ

Віра Вігуржинська, директор Тульчинської ЦБС

Тульчинська центральна районна бібліотека є головною книгозбірнею Тульчинської ЦБС.
Сьогодні Тульчинська централізована бібліотечна система – це 36 бібліотек, з яких 34 діють у селах району.ЦБС – це універсальний книжковий фонд – понад 600 тисяч примірників книг, брошур, журналів, газет, нот, художніх альбомів, 100 найменувань періодичних видань.ЦБС – це 29 тисяч користувачів, яким щорічно видається понад 579 тисяч примірників видань.ЦБС – це освітня установа у найширшому розумінні цього слова.ЦБС – це забезпечення потреб населення у сфері освіти, інформації і розвитку особистості, організації відпочинку і дозвілля.Це літературні клуби, об’єднання, центри краєзнавства, народознавства, духовного відродження, естетичного виховання, бібліотеки-музеї, дозвілєві центри для дітей і молоді.ЦБС – це послуги 57 кваліфікованих бібліотекарів. Бібліотечні працівники системи є членами громадської організації «Асоціація бібліотек Вінниччини».
Тульчинська центральна районна бібліотека – це інформаційний, освітній та громадський центр з книжковим фондом понад 70 тис. документів, яким користуються біля 7 тис. користувачів. Працює центр регіональної інформації, консультативний центр «Право», молодіжний інформаційний центр «Твій захист». Діє 5 клубів за інтересами. Створено комплексну систему інформаційно - дозвіллєвого середовища для підлітків і молоді: «Територія рівних можливостей». Працює літературно - мистецьке об’єднання «Оберіг». Створюються краєзнавчі бази даних.
З 2007 року в бібліотеці діє Інтернет – центр, який було відкрито завдяки перемозі в конкурсі «Інтернет – центр для публічних бібліотек LEAP -V», оголошеному Відділом преси, освіти та культури Посольства США в Україні.
З 2008 року у всесвітній мережі Інтернет діє web-cторінка (http://tulchlb.vn.ua/) «Тульчинська централізована бібліотечна система». В лютому 2009 року створено блог «Тульчинська центральна районна бібліотека»( http://tulchlb.blogspot.com/).
ЦРБ співпрацює з організаціями – партнерами: Тульчинською районною радою та райдержадміністрацією, Вінницькою ОУНБ ім.. К. Тімірязєва, Посольством США в Україні.
Тульчинська ЦРБ є базою практики для студентів бібліотечного відділу Тульчинського училища культури.
Фахівці Тульчинської центральної районної бібліотеки продовжують застосовування новітніх інформаційних технологій. Однією з інноваційних форм, є надання безкоштовно послуг користувачам бібліотеки з використанням Skype – технології. Ця програма є досить зручною у користуванні і набула великої популярності як серед користувачів Інтернет-центру, так і бібліотечних працівників. Для користувачів Інтернет – центру організовуються зустрічі, конференції за допомогою голосового та відео-звязку. Надається можливість поспілкуватися з рідними за кордоном.
Також користувачі мають можливість зробити замовлення на книги, що їх цікавлять, або продовжити термін користування в режимі Онлайн, перебуваючи в будь – якому місці. Такий формат близький до традиційних форм роботи. Слухач має можливість в режимі реального часу не тільки бачити і чути, але й задавати запитання. В такому форматі можна використовувати як індивідуальні, так і групові форми роботи.
Для цього в Інтернет – центрі обладнано комп’ютер з безкоштовним програмним забезпеченням Skype, придбано веб – камеру за рахунок коштів гранту «LEAP-V», наданого Посольством США в Україні та підтримки відділу культури та туризму райдержадміністрації. Про відкриття нового сервісу зроблено рекламу (додаток додається).
До 195–річчя від дня народження Тараса Григоровича Шевченка бібліотеками району проводився Шевченківський тиждень, в рамках якого пройшли заходи в кожній бібліотеці. 10 березня районна бібліотека за підтримки відділу культури та туризму Тульчинської райдержадміністрації, в рамках проекту Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва «Читаюча Вінниччина» взяла участь в акції «Звучать Шевченкові слова».
Протягом дня велике слово Кобзаря лунало у виконанні представників влади, молоді, дітей, педагогів, творчої інтелігенції. Родзинкою свята стала участь Тульчинської бібліотеки у відео – естафеті з використанням Skype – технології, яку проводила ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва. Естафету було розпочато Вінницькою ОУНБ ім. К. Тімірязєва виступом заступника начальника обласного управління культури та туризму Сергія Вікторовича Гарбулінського, депутатів обласної ради Т.В. Яковенко та Н. Вітенко. Всіх учасників акції у містах Вінниці та Бару з Інтернет – центру Тульчинської районної бібліотеки вітали завідувач сектору внутрішньої політики, зв’язків з ЗМІ та громадськістю апарату Тульчинської РДА, голова літературно – мистецького об’єднання «Оберіг» Юрій Миколайович Хмелевський, сімейний театр Прилипків, активні користувачі бібліотеки Женя Студилко, Тамара Паламарчук, учениці НВК ЗОШ № 3 гімназії ім. О.С.Пушкіна м. Тульчина. В свою чергу тульчинці мали змогу прослухати читців з міста Бар, Херсону та Кіровограда. Шевченківські читання перепліталися із виконанням пісень на слова Кобзаря Женею Студилко, ученицею НВК ЗШ №3 гімназії ім. О.С.Пушкіна міста Тульчина та народним аматорським фольклорно - етнографічним ансамблем с. Антонівки Барського району. А Мельниченко Ілля, учень 4-Б класу школи – інтернат мав змогу привітати своїх земляків в Барському районі. Саме така акція дала змогу залучити до читання творів великого Кобзаря різні категорії користувачів бібліотеки і підняти роль бібліотеки як керівника читання. Фото та відео репортаж відео – естафети можна переглянути на блозі бібліотеки http://tulchlb.blogspot.com/.
Для членів літературно – мистецького об’єднання «Оберіг» (керівник Юрій Миколайович Хмелевський), що діє при ЦРБ було організовано відео зустріч з літературознавчою студією "Обрії" Барського гуманітарно-педагогічного коледжу ім. М.Грушевського (керівник Ганна Петрівна Дяченко). Учасники зустрічі мали змогу обмінятися творчими здобутками (фото див. http://tulchlb.blogspot.com/.).
В рамках районного конкурсу творчості «Я патріот», оголошеного Державною бібліотекою для юнацтва, у червні місяці пройшла відео-зустріч з учасниками конкурсу міста Бару. Молоді учасники відео-зустрічі читали свої вірші, обмінювалися думками про прочитане.
В серпні постійні користувачі Інтернет – центру ініціювали зустріч випускників ЗОШ № 3 1989 року. Відбулася міжнародна відео – зустріч з однокласниками в Ізраїлі та Росії. Такі форми роботи дають можливість об’єднати українців по всьому світу.
Читачі бібліотеки мають змогу спілкуватися з рідними, які працюють за кордоном. Бібліотекарі відмітили що за допомогою цієї технології батьки можуть спостерігати за ростом їх дітей, з якими не бачились багато місяців.
Skype – технології сприяють професійному росту працівників бібліотеки.
Адже вони використовують Skype – технології не тільки в роботі, а і в навчанні. Розпочалося навчання зі скайп-конференції. Взяли участь у цьому інноваційному заході бібліотечні працівники Тульчинського району і фахівці бібліотек Барського району. Завдяки такому підходу учасники відео-конференції мали змогу ознайомитися з досвідом роботи колег. Тульчинська центральна районна бібліотека презентувала для колег з Бару чергове засідання клубу за інтересами «Червона калина» (районна бібліотека для дітей) у формі усного журналу на тему: «Наші Обереги».
Семінар «Читання молоді та компетентність бібліотечного працівника» відбувся за участю спеціалістів обласних бібліотек та бібліотечних працівників Тульчинського та Барського районів. Слайд-презентацію соціологічного дослідження «Молоді бібліотечні працівники Вінниччини» провела Марченко Тетяна Миколаївна, зав. відділом науково-методичної роботи та інновацій у бібліотечній справі Вінницької ОУНБ ім. К.Тімірязєва.
Для працівників сільських бібліотек – філій проведено відео екскурсію до Інтернет – центру Барської районної бібліотеки. Це дає можливість обмінятися досвідом роботи колег не витрачаючи додаткових коштів в режимі реального часу.
Завдяки технології працівники районної бібліотеки знаходяться на постійному зв’язку з спеціалістами Вінницької ОУНБ ім. К.Тімірязєва, колегами Барської районної бібліотеки. Практикується надання консультацій керівником служби інформаційного бібліотечного сервісу Вінницької ОУНБ ім. К.Тімірязєва Ольгою Валеріївною Стояльниковою . В майбутньому планується організація професійних скайп – конференцій.
Між Інтернет – центром та училищем культури заключено договір про співпрацю. Для викладачів та студентів циклової комісії бібліотечних дисциплін та діловодства відведено години для навчальної практики. Викладачі училища розробляють нові учбові програми в електронному вигляді. Це потребує використання інформаційно – комунікаційних технологій. Тому в майбутньому передбачається створення спеціальних учбових програм для дистанційного навчання. Бібліотека, яка має досвід у зборі інформації, її систематизації та надання доступу до неї бачить свою участь в дистанційному навчанні саме через створення електронних баз даних з повними текстами (ПЗ ІРБІС) та організації доступу до світових електронних бібліотек через Інтернет – центр та через учбовий центр училища. Викладачі матимуть змогу надавати консультації для студентів денної та заочної форми навчання за допомогою Skype.
Плануємо організовувати обміни досвідом для викладачів місцевих шкіл та їх колег за межами нашого міста.
Користувачі та працівники бібліотеки матимуть змогу отримувати будь – яку інформацію з Вінницької ОУНБ ім. К.Тімірязєва, Національної парламентської бібліотеки та бібліотеки ім.. В.І.Вернадського.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Прихильники